Na Myjavských kopaniciach sa rozprestiera levanduľová mini farma, ktorá je nádherná počas každého ročného obdobia

Manželia Zemanoví chceli spolu vždy robiť niečo zmysluplné. Niečo, kde by tvorivo využili svoju energiu. Naskytla sa možnosť prevádzkovať levanduľovú farmu a oni ihneď vedeli, že to je pre nich to pravé, levanduľové.

 

zdroj: archív VH

 

Čo je úspech? Dnešná konzumná doba nám ponúka rôzne vysvetlenia tohto pojmu. Je úspech mať veľa peňazí a luxusný dom? Alebo je úspech chodiť po drahých dovolenkách a byť slávny a žiadaný?

Keby ste sa túto otázku opýtali ľudí na ulici, väčšina z nich by Vám určite odpovedala presne takto. Áno, mať kopu peňazí a robiť čo si len srdce žiada určite poteší, ale nie na dlho. To môže rýchlo pominúť. Čo ak je úspech zanechať po sebe stopu? Stopu, ktorá v niečom pomohla nielen jednotlivcovi, ale rovno celej spoločnosti?

Takúto stopu sa snažia v spoločnosti zanechať aj manželia Zemanoví, s projektom Violet Hill – „kopanyčárska levandula.“

 

zdroj: archív VH

 

Viac ako rok hľadali manželia Patrícia a Jaroslav Zemanoví dedinku, kam by sa mohli z Bratislavy presťahovať. Nechceli žiť v meste, chceli miesto späté s prírodou. Osud im prihral do cesty dom podľa predstáv, spolu s malým bonusom – s levanduľovou farmou Violet Hill.

Pri príchode na toto čarovné miesto vás však iba ťažko ohromí provensálsky štýl. Levanduľa je síce francúzska bylina, ale keďže sa farma nachádza na Slovensku v dedine Poriadie (okr. Myjava), zasadená je do „kopanyčárskeho“ prostredia. Prvú sezónu predaju z dvora majú úspešne za sebou a okrem samozberu a najrôznejších levanduľových produktov vám v prípade záujmu ponúknu na prelome júna a júla aj svoje fotografické služby.

 

zdroj: archív VH

 

Vysnívaný život

Od začiatku vedeli, že keď spolu začnú bývať, chcú robiť niečo zmysluplné- nie prísť domov a pozerať telku. Po prehliadke domu s levanduľovou farmou pochopili, prečo im doteraz žiadny dom nevyhovoval na sto percent. Celé to malo umelecký šmrnc, a keďže v oboch sa skrýva umelecká duša, levanduľa si u nich získala priazeň. No a nádherné prostredie a lokalita len upevňujú krásny pocit správneho rozhodnutia.

 

zdroj: archív VH

 

Tichý úspech

Pre veľmi veľa ľudí, ak nie pre väčšinu, je úspech stav, kedy sú finančne zabezpečení, slávni, alebo oboje. Keď majú všetko, čo chcú a môžu si robiť čokoľvek, po čom túži ich srdce. Stačí to ale na šťastný život? ,,Viackrát som nebola s niečím úplne stotožnená, a tak som si začala kupovať veci. Zistila som, že tým iba niečo zakrývam, že sa snažím uspokojiť s tými hmotnými vecami, ale to nestačí,“ hovorí Patrícia.

Úspech vidí ako stav, kedy človek žije život, ktorý mu dáva zmysel a cíti sa naplnený. ,,Pre mňa je úspech mať harmóniu vo vzťahoch a žiť úprimný život. To sú pre mňa najdôležitejšie stránky života – úprimná k sebe, aj k okoliu. Nie vždy je to ľahké, ale prečo niečo skrývať,“ vysvetľuje.

 

Považuje samú seba za úspešnú?

Tak ako u každého, aj u Patrície prídu momenty, kedy sa tak necíti, ale koniec koncov samú seba ako úspešnú vníma. Úspešne plní svoje ciele. Obrovskú radosť a dobrý pocit zo seba jej vedia urobiť napríklad aj zákazníci, ktorí pochvália jej darčekové koše a levanduľové produkty. 

 

zdroj: archív VH

 

Jedným z jej cieľov je byť úprimná v prvom rade k sebe a jej méta je neustále sa vzdelávať a zdokonaľovať. Z knihy Atómové návyky si osvojila nádhernú myšlienku: Šťastnými nás urobí naša cesta a nie cieľ= splnený sen; cieľom je cesta, nie samotný cieľ. Sama je typ človeka, ktorý ak dosiahne jeden cieľ, potrebuje si ihneď stanoviť ďalší a niekam sa posúvať.

,,Bude pre mňa obrovský úspech, keď naša levanduľa v lete rozkvitne, pretože to bude znamenať, že sme sa o ňu dobre postarali. O ďalší rok si predstavujem takisto krásne rozkvitnutú farmu, ale už lepšiu, krajšiu. Veľakrát nebývam spokojná, ak urobím viac rovnakých darčekových boxov. Sú síce pre rôznych ľudí, ale aj napriek tomu, že to ten konkrétny človek ešte nevidel, ja aj tak chcem, aby to bolo niečím iné. Pre mňa je to také zdokonaľovanie sa – akoby som to urobila inak, lepšie. To je pre mňa dôležité,“ dodáva.

 

zdroj: archív VH

 

U manželov Zemanových hrá veľkú úlohu aj užitočnosť ich produktov, nie len vzhľad. Keď riešili ich vlastnú svadbu, ako darčeky pre hostí vymysleli levanduľový sirupček v ecofriendly flaštičke zo skla. Užitočnosť nezaostávala- sirupčeky použili zároveň aj ako menovky. 

zdroj: archív VH

 

Je dôležité sa oceniť

Fenoménom dnešných dní medzi mnohými ľuďmi je nepochváliť sa za svoju vlastnú prácu, či úsilie. Je podstatné naučiť sa to a vedieť sa zdravo oceniť. U Patrície to nie je inak. ,,Nie je pre mňa automatické, že by som vedela pochvalu prijať len tak, ale určite je potrebné sa to naučiť.“

 

Úspešný deň

Čo myslíte, čo si ľudia najčastejšie predstavia pod pojmom úspešný deň? Áno, väčšina si predstaví deň plný zázrakov, kedy vyhrajú v lotérii, nakúpia si najnovšiu elektroniku, urobia skúšku v škole, alebo vyhrajú nejaký športový zápas.

Patrícia má na to trošku iný názor. Najviac vníma svoj deň ako úspešný, ak dokončí niekoľko úloh počas jedného dňa. Nie je pre ňu až tak podstatné, či ide o opraté prádlo, vyrobené levanduľové darčeky, alebo umytý riad. Rozhodujúce pre ňu je vidieť, čo urobila. Trochu negatívnou vlastnosťou, s ktorou sa momentálne pasuje, je perfekcionizmus. Uvedomuje si, že treba byť naozaj vďačný za všetko, čo máme, a že sa treba z toho tešiť.

 

zdroj: archív VH

 

,,Ak ľudia neustále hľadajú malichernosti a nedostatky, je to na škodu. Nedokážu oceniť prítomný okamih, a život im uteká doslova pomedzi prsty. Ja musím povedať, že pre mňa bol 2020 najkrajší rok môjho života. Začali sme bývať tu v dome, začali sme sa venovať levanduli, mali sme svadbu so 75 ľuďmi. To sa minulý rok podarilo iba málo ľuďom. Mali sme nádhernú svadbu, ale ja som stále videla tie nedokonalosti, a potom som si uvedomila, že sa neorientujeme na to, čo máme, ale na to, čo nemáme. Ja vlastne môžem ďakovať a byť šťastná, že sme vôbec v roku 2020 mali svadbu! To keď budem niekomu hovoriť o pár rokov, tak mi nebude veriť.“

 

zdroj: archív VH

 

Okolo seba vníma veľa negatívnej energie a nevie si predstaviť, že by pozerala správy, alebo čítala rôzne médiá. ,,Ja netuším, koľko je nakazených, nesledujem politiku – je to akoby som sa zahadzovala smeťami. Rada si však prečítam dobrý článok, ktorý mi niečo dá,“ vysvetľuje. 

Podstatným pre ňu bolo zistenie, že ľudia nemajú priestor spracovať kvantum informácií, ktoré na nich vyskakujú na každom rohu. Často si dáva detoxikačný týždeň od sociálnych sietí, kedy sa snaží robiť čokoľvek, len aby ich nemusela používať. ,,Ľudia nestíhajú spracovať tieto informácie. Je ich veľmi veľa a zahlcujú tým kognitívne funkcie svojho mozgu,“ hovorí.

 

Treba byť úprimný a neklamať seba, ani okolie

,,Je veľmi dôležité sa uspokojiť a nájsť harmóniu medzi radosťami a povinnosťami. A myslím si, že to je tá cesta. Lebo keď je človek spokojný sám so sebou a so svojím životom, dokáže omnoho viac. Ak napríklad nemáš opraté, alebo upratané, ale cítiš, že ťa v tom momente urobí šťastným čítanie knihy, tak to urob! No a čo! Naozaj treba byť sám k sebe úprimný, pretože z toho potom vyplývajú ostatné veci.“

 

zdroj: archív VH

 

,,Ľudia nevedia byť úprimní, ja som sa tiež až v dospelosti naučila hovoriť pravdu. Často klameme aj v banálnych veciach, ale  prečo to vlastne robíme? Veď povedať pravdu je omnoho jednoduchšie, aj keď sa to nezdá. Niekedy mi síce trvá aj jeden, dva dni pokiaľ ju poviem, ale je to veľmi oslobodzujúce,“ dodáva.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.