Lenka Piešová: Treba v sebe nájsť motiváciu, lásku, inšpiráciu a vydržať!

Vyrastala v Porube, v malej dedinke neďaleko Prievidze. Mala krásne detstvo, ktoré si užívala s ďalšími troma sestrami. Na záhrade spolu dokázali zažiť neuveriteľné dobrodružstvá, ktoré si pamätá dodnes. Počas základnej školy objavila svoj spevácky talent a rozhodla sa do tejto vášne investovať stále viac a viac. Po účasti v televíznej súťaži sa začala aktívne venovať hre v kapele a postupne začala zisťovať, kde je jej miesto. Človek musí veľa obetovať, aby dosiahol pre niekoho možno malý cieľ. Pre mňa však bol tento cieľ obrovský. Aj keď som nevyhrávala okresné súťaže, malo to pre mňa iný zmysel ako pre deti, ktoré tie súťaže vyhrávali, hovorí Lenka Piešová.

 

zdroj: archív LP

 

Ako si v sebe objavila lásku k hudbe?

Prvýkrát som si to uvedomila počas jednej rodinnej oslavy. Moje tety totiž vedia krásne spievať, takisto aj starký. V rodine sú muzikanti, čo kedysi hrávali a keď spolu začali spievať, nádherne im spolu ladili hlasy. Vždy som si hovorila, že takto by som raz chcela vedieť spievať aj ja. Na tieto spomienky myslím naozaj často. A vďakabohu, skončí to takto na každej oslave. Vždy sa u nás spieva.

 

Vždy si chcela byť speváčkou?

Keď sa nad tým zamyslím, spievanie sa mi páčilo vždy. Keď som si však vyberala strednú, mala som taký záblesk a chcela som byť letuškou. Chcela som cestovať po celom svete. Milujem cestovanie, milujem spoznávanie nových miest, ale spevu sa to nevyrovná. Obetovala som mu v podstate všetko.

 

zdroj: archív LP

 

Čo pre teba znamená úspech?

V prvom rade pocit, ktorý človek v sebe cíti za niečo, čo urobil. Nie kvôli ostatným, ale kvôli sebe. Keď človek robí niečo pre svoj rozvoj, pre ďalšie pokračovanie vo svojom živote a uvedomuje si to. To je pre mňa úspech.

Kedy vnímaš ty samú seba ako úspešnú?

Vtedy, keď mám svetlé myšlienky. Keď je celý môj život nabitý pozitívnymi vecami. Keď mám zo všetkého, čo robím, radosť. Je to o presvedčení samého seba, že to jednoducho bude super a treba na sebe makať. Pokiaľ človek vie čo chce a maká na sebe, ľahko môže byť so sebou spokojný a tak bude ľahšie úspešným.

 

Myslíš, že je dôležité vyštudovať to, čo chce človek robiť?

Hudba je veľmi špecifický obor. V prvom rade ju musíte cítiť. Ak chce byť niekto skladateľ,  alebo sa chce zaoberať aranžovaním, tak samozrejme štúdium a vzdelanie potrebné je. Rovnako si myslím, že spevák by mal dokonale fyziologicky poznať svoj nástroj, pretože aj gitarista pozná svoju gitaru a vie sa o ňu postarať. Na druhej strane niektoré veci je jednoducho potrebné naučiť sa aj teoreticky. Nie každý spieva „zdravo“ a technika tomu dokáže výrazne pomôcť. Ja osobne som za to veľmi vďačná, učím sa aj technické veci a veľmi mi to ako speváčke pomáha.

Odpoveď na tvoju otázku je teda aj áno, aj nie. Ľudia sú tak jedineční, že niektorým stačí niečo počuť a ihneď to vedia zahrať. Sú krásni svojou prirodzenosťou a tým, že to nie je naučené.

zdroj: archív LP

 

Zvykneš byť na seba hrdá a pochváliť samú seba?

Úprimne, moc samú seba nechválim, ale z maličkostí sa snažím tešiť čo najviac!

 

A z čoho si sa naposledy najviac tešila?

Posledná vec, ktorá mi urobila veľkú radosť, bola skúška s naším klaviristom, pretože sme spolu zložili pieseň. Sám zavolal, či si nejdeme zahrať. Je to človek, ktorý ma vie veľmi potešiť tým „chtíčom“, tým, že chce robiť.

Okrem toho som tento rok po desiatich rokoch oslávila Silvestra doma, v kruhu rodiny. Mala som z toho trochu zmiešané pocity, ale nakoniec to bolo krásne a veľmi milé.

A veľmi sa ešte teším z môjho nového second-handu „Od Lenči“, na ktorom v týchto dňoch intenzívne pracujem.

 

Ako vnímaš situáciu vo vzťahu ľudia a umelci?

Tak, sú dva typy ľudí. Ten prvý typ si myslí, že ak sa človek raz objaví v telke, alebo v rádiu, ihneď má milióny na účte a jeho práca končí. Je to práve naopak. Vtedy musí človek na sebe ešte viac zapracovať a vrážať do toho okrem svojej sily aj svoje prostriedky.

Teraz nie sú koncerty a muzikanti nemajú žiadny príjem. Vďakabohu, sú tu ľudia, ktorí nás veľmi radi podporia a kúpia si lístok aj na online koncert. Myslím si, že táto cesta sa bude ešte zdokonaľovať a budeme o tomto spôsobe koncertovania počuť v budúcnosti ešte veľmi veľa.

 

Čo je dôvodom, že sa mnohým ľuďom nedarí a nevedia sa „naštartovať“?

Ľudia sa málo usmievajú a prestali si vážiť maličkosti. Hľadajú iba dokonalosti a ja sama som taká bola tiež. Hľadáme dokonalosť na fotkách, v nezmyselných videách, ktoré väčšinou ani nie sú realita. Nechápem tých, ktorí to robia vo veľkom pre ľudí, ktorých v živote nestretli, nepoznali a asi ani poznať nebudú. Nehovorím o úspešných ľuďoch, ktorí majú tisíce sledovateľov a snažia sa urobiť pre tento svet niečo dobré. Hovorím o tých, ktorí umelo vytvárajú dojem, ktorý býva spravidla úplne scestný.

zdroj: archív LP

Ako by proti tomu mohli bojovať?

Mne veľmi pomáha byť v kruhu milovaných, mám rada výlety do prírody, alebo si idem zabehať. Je to pre mňa oddych, ktorý mi pomáha vypnúť.

 

Chcela by si takýmto ľuďom niečo odkázať? Hovorí sa, že čo tvoje vnútro radí ostatným, radí aj sebe. Keď tento článok budeš čítať, možno nájdeš odkaz, ktorým si chcela pomôcť ostatným a nakoniec ním pomôžeš aj sebe.

Odkázala by som si, že treba vydržať. Treba v sebe zase nájsť motiváciu, inšpiráciu a lásku, aj napriek tomu, že sme boli veľakrát zranení. Treba vydržať a dať hlavu hore, nech to je akokoľvek ťažké! Je veľa ľudí, ktorí sa majú naozaj zle, ktorí sú na tom omnoho horšie a nesťažujú sa.

Pokiaľ si človek chce poradiť, tak si aj poradí.

zdroj: archív LP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.